Podzim v Kulturním centru

Po kratší pauze, kterou pro provoz kulturních institucí znamenají letní měsíce, v jejichž průběhu lidé navštěvují především letní hudební festivaly, open air scény a tráví čas v přírodě a u vody, se do budovy Kulturního centra vrátil čilý ruch.

Program nabitý akcemi

Do nové sezóny jsme vkročili vernisáží výstavy obrazů Marie Jurčákové a Simony Malé, jejichž díla zdobila výstavní prostor Turistického informačního centra až do konce měsíce října. Divadelní společnost DEBŘA odstartovala sezónu divadelních představení pod střechou Kulturního centra inscenací Sázka o barana a následoval vyprodaný Hudební klub Čendy Imrýška s legendární vizovickou kapelou Kolík. Zářijový program uzavřela autorská show muzikanta, textaře a baviče Jiřího Krhuta – Varieté Krhut.

V říjnu se program Kulturního centra rozjel naplno – první říjnový týden patří v celé republice tradičně knihovnám. I ta naše se k Týdnu knihoven připojila celou řadou akcí a novinek. Dospělí návštěvníci a čtenáři se mohli setkat se spisovatelkou a cestovatelkou Hanou Hindrákovou a s investigativním novinářem Jaroslavem Kmentou, jehož vystoupení muselo být pro velký zájem přesunuto z čítárny Městské knihovny do kavárny Kulturního centra. V následujících týdnech se v čítárně knihovny uskutečnila setkání s památkářem Radimem Vrlou, archeologem Zdeňkem Schenkem, cestovatelem Liborem Burešem a autorem nové básnické sbírky „Když pod kůži, tak perem“ Milošem Vavrečkou. Velký sál Kulturního centra byl v říjnu vyprodán hned dvakrát. Poprvé koncertem Vlasty Redla s kapelou a týden poté i Honzou Dědkem, který ve svém pořadu „7 pádů Honzy Dědka“ přivítal Aleše Hámu a Petra Jablonského. Konec října pak patřil cestování a turistice. Jiří Kolbaba v průběhu své přednášky představil krásy Islandu a Turistické informační centrum si v rámci Týdne turistických informačních center připravilo program pro veřejnost. Měsíc říjen byl zakončen Čendou Imrýškem, který ve svém Hudebním klubu přivítal Ivo Viktorina a Blanku Táborskou-Drahošovou, a halloweenským programem v knihovně – nejprve v podobě tvořivé dílničky, která po setmění zvolna přešla do strašidelného čtení. Pro děti byla připravena i strašidelná stezka mezi regály.

 

Listopad pak odstartovalo osobité vystoupení motorkáře a cestovatele Igora Brezovara, následovalo milé setkání s pekařkou a cukrářkou Petrou Burianovou, které muselo být pro rekordní zájem taktéž přesunuto do kavárny Kulturního centra. V sobotu 10. listopadu jsme si připomněli 50. výročí úmrtí hudebního skladatele Aloise Háby vzpomínkovým setkáním u pomníku ve Slušovské ulici a následným koncertem Krása Quartetu. Milovníci divadla mohli navštívit hudební komedii Bernackého ochotnického divadla Bodlák – Dobře ušitý frak a velký sál Kulturního centra zaplnili dětští diváci při představení Jak víla Modrovláska splnila tři přání. Listopad pak uzavřela talkshow s farářkou Martinou Viktorií Kopeckou a setkání maminek s dětmi v knihovně.

 

V průběhu celého podzimu byl kulturní program doplněn i třinácti kino projekcemi, které navštívilo téměř 300 diváků. Největší oblibě se těší dětská promítání. I přes vybavení technikou, která standardně neumožňuje promítání nejnovějších filmů, se našim kinařům podařilo získat i nové hity českého filmového průmyslu – Nikdy neříkej nikdy nebo Bod obnovy.

 

Další aktivity

Kromě výše uvedeného nabitého programu se podzimní dopoledne v knihovně nesla ve znamení besed pro děti a mládež – proběhly knihovnické lekce nebo besedy s tematikou, která vhodně doplňuje školní výuku. Žáci sedmých tříd se měli možnost setkat se spisovatelkou Ivonou Březinovou. Tato akce byla uskutečněna i díky finanční podpoře Zlínského kraje a Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. S paní Březinovou jsme také navštívily Základní školu v Bratřejově a Jasenné.

 

Na podporu čtenářské gramotnosti byla vyhlášena soutěž Lovci perel. Mladí čtenáři sbírají za přečtené a perlorodkou označené knihy perličky. V červnu 2024 pak budou vyhlášeni a oceněni vítězové soutěže. Odměna však nemine žádného „lovce“. 

 

K tomu byla spuštěna i celá řada novinek, která rozšiřuje nabídku služeb knihovny. Bibliobox – box, určený k vracení knih mimo provozní dobu knihovny. E-výpůjčky – možnost vypůjčení knih v elektronické podobě. Nově si čtenáři, kteří nemají čtečku, ani jiné vhodné zařízení ke čtení e-knih, budou moci zapůjčit také tablet a již brzy bude možné platit v knihovně i bezhotovostně.

 

Také došlo a stále ještě dochází k přeznačení dětské literatury a úpravě webových stránek, které více korespondují s novou vizuální identitou Města Vizovice. Navíc se snažíme o zpřehlednění a zjednodušení vyhledávání knih pomocí webového katalogu.

 

Co nás čeká

I v dalších měsících bude stát za to Kulturní centrum navštívit. Ať už kvůli návštěvě knihovny pro dobré čtení, posezení u kávičky nad časopisy, zábavu ve formě společenských her. Nebo kvůli výstavě s názvem Vánoce v barvách modrotisku autorky Antonie Dostálkové, která je až do konce prosince k vidění v Turistickém informačním centru. Nebo pro vánoční dárek ve formě dárkového poukazu na kulturní představení, poukaz na zřízení čtenářského konta v knihovně nebo dárkového předmětu z Vizovic.

 

My se na vás budeme těšit například při rozsvěcování vánočního stromečku v neděli 3. prosince a v sobotu 9. prosince při Adventních trzích. V knihovně budeme mít připraveno Deskohraní a Robohernu. Věříme, že oba programy zaujmou děti i rodiče. Ve velkém sále vystoupí cimbálová muzika Jasenka a cimbálová muzika Cérky, folklórní soubory Vartovňáček, Kuráž a Malá Lipta a děti ze zájmových kroužků DDM Zvonek Vizovice. Prodejní stánky pak nabídnou zboží a produkty, kterými potěšíte nejen své blízké, ale i sebe.

 

Adventní náladu pak doslova nasajeme při zájezdu na trhy do Vídně, který byl ihned po svém zveřejnění zaplněn. A společně se naladíme na tu správnou vánoční notu v sobotu 16. prosince při tradičním vánočním koncertu kapely Fleret.

 

Přejeme vám pohodové prožití vánočních svátků a do nového roku pevné zdraví.

 

Kulturní centrum Vizovice

Mgr. Martina Dozbabová

Ing. Hana Pekárková