Cyklotrasy

Přinášíme několik tipů na výlet do okolí Vizovic. Jedná se o trasy pro pěší i cyklisty vytipované vizovickým klubem českých turistů.

Trasa č.1 Vizovice náměstí – Lázeňskou ulicí kolem Šenku k chatové osadě. U chat, před rekreačním střediskem odbočíme na zpevněnou lesní cestu podél smrkového lesa po můstku přes Želechovský potok stoupáme po zpevněné lesní cestě až narazíme na červenou turistickou značku(dále jen t.z.) Po ní odbočíme vpravo na hřeben směrem na Janovu horu. Na rozcestí na kraji lesa nad chatou Svedrupu pokračujeme rovně ( červené značení odbočuje vpravo). Dojdeme k vyhořelému panskému ovčínu, odkud je výhled na Pozděchov a hlavní hřeben Vizovických vrchů. Po neznačené cestě pokračujeme kolem rekreační chalupy a přes louku ke skupině chat, kde se napojíme na červenou t.z., po níž dojdeme na náměstí.
Trasa č.2 Vizovice náměstí – Pardubskou a Dělnickou ulicí dojdeme ke kamennému kříži. Dále po silnici 488 směr Loučka kolem samoty na první odbočku ze silnice vpravo (pod cestou skupina domů). Po polní, částečně zpevněné cestě pokračujeme na okraj lesa (křižovatka nezpevněných cest). Pokračujeme mírným stoupáními po okraji lesa kolem pasek u Matějků na další křižovatku lesních cest. Opět pokračujeme rovně prudším stoupáním (po levé ruce potok) až k Chladné studni. Pramen pitné vody a kamenná kaplička. Odtud se vydáme po modré t.z. po lesní cestě a chodníkem ve smrkovém lese až na silnici 488 do Loučky. Po silnici ve stálém klesání dojdeme na náměstí ve Vizovicích.
Trasa č.3 Z náměstí po žluté t.z. na Lhotsko a pod Suchý vrch k rozcestníku t.z.. Od rozcestníku pokračujeme dále po žluté t.z. až ke kapličce U Františka (v blízkosti pramen pitné vody). Vracíme se stejnou cestu k rozcestníku a pokračujeme po modré směrem na Doubravu, až dojdeme na silnici 488 z Loučky. Daleký výhled na Vizovice, Lhotsko, při dobré viditelnosti z první zatáčky pod vrcholem stoupání je možné vidět Lysou horu. Po silnici pokračujeme do Vizovic.
Trasa č.4 Z náměstí stejně jako u trasy č. 3 až k rozcestníku pod Suchým vrchem. Odbočíme vlevo po modré na Klášťov, (nejvyšší vrchol Vizovských vrchů). Od rozcestníku pod Klášťovem vystoupíme na vrchol po místním značení. Výhledy na Valašsko-Klobúcko, při dobré viditelnosti je vidět Velká Javořina v Bílých Karpatech. Dále pokračujeme po modré na Sveradov. Pod Sveradovem na rozcestí odbočíme na žlutou t.z., po které dojdeme přes Pozděchov, kotu Tanečnice, Ublo až na náměstí do Vizovic.
Trasa č.5 Z náměstí ulicí Slušovskou až k tělesu nedokončené tratě T. Bati (v proluce mezi domy vlevo zbytek náspu, vpravo zářez). Po tělese nedokončené žel. tratě do Jasenné ( přejdeme silnici Vizovice – Vsetín) a pokračujeme po náspu do Ubla. V místě, kde se nad Uhlem napojuje vyasfaltovaná cesta na silnici Ublo – Bratřejov odbočíme vlevo na chodník kolem divoké skládky do lesa. Po několika desítkách metrů se znovu objeví trasa železničního tělesa, po kterém dojdeme až pod Pozděchov. Kolem rodinných domků dojdeme ke kostelu a hospodě. Po žluté t.z. pokračujeme stejně jako u trasy č. 4 až na náměstí do Vizovic.
Trasa č. 6 Stejně jako v trase č. 5 využijeme tělesa nedokončené tratě. V Jasenné u hřbitova se vydáme po silnici na horní konec Jasenné. Je možné navštívit muzeum ve fojtství a kolem sochy portáše od sochaře Mikuláštíka, po staré cestě kolem koupaliště dojdeme na Sirákov.
Trasa č. 6a Kolem motorestu po žluté t.z. na Vartovnu s dalekými rozhledy na Vizovské vrchy. Z Vartovny po modré t.z. na kotu Vrchy, po zelené t.z. na Tanečnici a po žluté t.z. přes Ublo do Vizovic.
Trasa č.6b Ze Sirákova od zastávky ČSAD po žluté t.z. k rozcestníku t.z. a dále po červené t.z přes Oškerovy paseky na náměstí Vizovice.
Trasa 7. Z náměstí Slušovskou ulicí po modré t.z. na Těchlov, Břízka a dále po asfaltové silnici (modrá odbočuje vlevo do Slušovic) až na křižovatku cest na kraji lesa. podél lesa ke kříži nad Rakovou, dále po asfaltce kolem vodojemu až ke kostelu v Zádveřicích. Ze Zádveřic po staré cestě kolem lihovaru Jelínek do Vizovic.
Trasa 8. Z náměstí ulicí Říčanskou, odbočka na konci ulice na Dubovsko. Po zpevněné cestě kolem stáčírny vody Zlatý jelen údolím k lesu. Od kraje lesa (křižovatka za závorou) pokračujeme rovně kolem vodáren (prameny vodovodu) až na konci lesní cesty narazíme na žlutou t.z. Po žluté t.z. dojdeme na náměstí ve Vizovicích.

 Další cyklotrasy

Č. 46 Martiňák – Vizovice 97,5 km střední obtížnost
Č. 471 Otrokovice – Vizovice 30 km lehká obtížnost
Č. 5056 Troják – Vizovice 50,50 km střední obtížnost
Č. 5057 Vizovice – Horní Lideč 26 km střední obtížnost