Turistická trasa Oškerovy paseky

Délka trasy: 10,2 km od informačního centra

Doba návštěvy: neomezená/celoročně

Vhodná pro: pěší/cyklisty/děti

Značení: červená turistická značka (směr Vsetín)

Popis památky:

Na okraji pasek je malý pomníček se stručným nápisem věnovaným památce rodiny Oškerových. Stejně jako obyvatelé vypálených Vařákových pasek či Prlova, doplatili na pomoc partyzánům na konci II. Světové války.

Popis trasy:

Trasa začíná od rozcestníku Vizovice, nám. Po červené turistické značce vede podél hlavní silnice na Vsetín. Na konci Vizovic mineme zarostlý zrušený hřbitov a napravo od cesty budovu bývalé výrobny povidel a marmelád z roku 1932. Poté trasa zahýbá pod železný most nedokončené Baťovy železnice a za mostem doprava začíná stoupat mezi loukami k lesu. Při výstupu se otevírají pěkné výhledy na Vizovice, okolní pasekářskou krajinu, kde se střídají menší sady, louky, pole a pastviny. Dále cesta pokračuje lesem přes rozcestník Nad Chrastěšovem (4 km) až na Oškerovy paseky k památníku Oškerovy rodiny. Zpět se vydáme stejnou cestou.

 

Prodloužená trasa: + 12 km (celkem 22,2 km)

Z Oškerových pasek si můžeme udělat výlet na nedalekou rozhlednu Vartovnu. Pokračujeme dále po červené turistické značce směrem k rozcestníku Syrákov a od něj už pokračujeme po žluté turistické značce do sedla přes autobusovou zastávku k Hotelu Sirákov (0,5 km). Odtud cesta vede stále po žluté až na vrchol Vartovny (3 km).