Rozhledna Vartovna

Výška stavby: 37 m

Počet schodů: 213

Doba návštěvy: přístupná

Délka trasy: 22,8 km

Vhodná pro: pěší/cykloturisty

Značení: po červené turistické značce, na Syrákově navázat na žlutou turistickou trasu až k rozhledně

Popis rozhledny:

Rozhledna Vartovna se nachází na stejnojmenném vrchu Kóta 651 m n. m. východně od obce Seninka na Valašsku. Má tvar kovové spirály, kterou doplňuje kamenný sokl, uvnitř je točité schodiště. Otevřena byla 17. 11. 2009, dle návštěvního řádu je na rozhlednu zakázán vstup při námraze, sněhu, bouřce, mlze a nepříznivém počasí. Naučné stezky v okolí přivedou turisty k vzácným lidovým stavbám v okolí, k muzeu na Mikuláštíkově fojtství v Jasenné, novému muzeu motocyklů v Senince, známým Pulčínským skalám či památným stromům v regionu, představí folklorní tradice, pasekářský způsob života místních obyvatel i slavné rodáky (například Jana Kobzáně v Liptále) a v neposlední řadě i tajemné pověsti, které se vážou k některým místům.

Popis trasy:

Trasa vedoucí přes Oškerovy paseky, Syrákov, Vartovnu a zpět do Vizovic. Je vhodná jak pro turisty, tak i cyklisty. Trasa začíná od rozcestníku Vizovice, nám., po červené turistické značce vede podél hlavní silnice na Vsetín, na konci Vizovic mineme zarostlý zrušený hřbitov a napravo od cesty budovu bývalé výrobny povidel a marmelád z roku 1932. Poté trasa zahýbá pod železný most nedokončené Baťovi železnice a za mostem doprava začíná stoupat mezi loukami k lesu. Při výstupu se otevírají pěkné výhledy na Vizovice, okolní pasekářskou krajinu, kde se střídají menší sady, louky, pole a pastviny. Dále cesta pokračuje lesem přes rozcestník Nad Chrastěšovem (4 km) až na Oškerovy paseky (1,5 km) k památníku Oškerovy rodiny. Po 3 km trasa vystoupá k rozcestníku Syrákov a od něj už pokračujeme po žluté turistické značce do sedla přes autobusovou zastávku k Hotelu Sirákov (0,5 km). V hotelu je sedmé výstavní místo Nezávislé Valašské národní galerie, která je součástí projektu Volného výtvarného sdružení „Valašský názor“ pro třetí tisíciletí. V prostorách hotelu se představují díla orientovaná na umění regionu a jeho autory. Odtud cesta vede stále po žluté až na vrchol Vartovny (3 km). Zpět navážeme ze žluté turistické značky na červenou a přes Oškerovy paseky do Vizovic.

Výhled:

Na vyhlídkové plošině se nachází pět informačních tabulí s popisem vyhlídky. Je možné spatřit Zlín, dále pak Vizovickou vrchovinu, Javorníky, Hostýnské a Vsetínské vrchy, Chřiby, Beskydy a slovenské pohoří Malá Fatra.

Pověsti o Vartovně:

O vrchu Vartovně jihozápadně od Liptálu se říká, že je úkrytem pokladů. Je zde prý jakási díra do země, rozšiřující se v podzemní chodbu, na jejímž konci jsou železné dveře do tajného sklepení, za kterými se má podle pověsti ukrývat velké bohatství.