Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné

mik. fojtství 2

Délka trasy: 11,2 km od informačního centra

Doba návštěvy: duben – říjen denně, nutno objednat telefonicky

Vhodná pro: pěší/cyklisty/děti

Značení: modrá turistická značka

Popis památky:

Dřevěný patrový roubený dům s pavlačí na průčelí a rozsáhlým hospodářstvím, který v roce 1748 postavil Jiří Mikuláštík, je nejlépe dochovanou stavbou svého druhu na Valašsku. Jasenské fojtství je ze všech starých valašských staveb v okresu vizovském nejzachovalejší a zároveň nejrázovitější a zasluhuje, aby jako vzácná památka domácího stavitelského umění v nynější, původní podobě trvale zachována byla. Ale nejen stavbou, též zajímavou minulostí svou vynikalo fojtství jasenské nad všemi ostatními na Vizovsku.

 

Popis trasy:

Trasa začíná od rozcestníku Vizovice, nám. Po červené turistické značce vede podél hlavní silnice na Vsetín. Na konci Vizovic mineme zarostlý zrušený hřbitov a napravo od cesty budovu bývalé výrobny povidel a marmelád z roku 1932. Poté před železničním mostem doprava na přilehlou louku, kde navážeme na modrou turistickou značku. Pokračujeme stále rovně po Baťově dráze až do Jasenné. Sejdeme od hřbitova k hlavní silnici a projdeme podél ní téměř celou vesnicí. U katolického kostela přejdeme hlavní silnici na pravou stranu a pár metrů nad kostelem se nachází Mikuláštíkovo fojtství. Zpět do Vizovic se vydáme opět po modré turistické značce.

Delší trasa: + 8,2 km (celkem 19,4 km)

Mikuláštíkovo fojtství můžeme spojit i s výletem na rozhlednu Vartovnu. Od fojtství navážeme na Portášskou naučnou stezku, která nás dovede přímo k rozhledně. Zpět pokračujeme Portášskou stezkou do Jasenné a po modré do Vizovic.mik. fojtství 4