Online premiéra koncertu Kvartet pro konec času

mapa není k dispozici

Datum / čas
25. 3. 2021
19:30 - 20:30

Kategorie

Koupit vstupenky online


 
Online: youtube.com
Čtvrtek 25. března 2021 v 19:30 UTC+01
Cena: Zdarma
Veřejná Kdokoli na Facebooku i mimo něj
Vzhledem ke covidové pandemii se nemůžeme osobně sejít na koncertu 13. března v pražské modlitebně Církve českobratrské evangelické na Vinohradech.
Připravujeme však pro vás záznam koncertu, který uveřejníme 25. 3. od 20:00 na našem youtube kanálu. Zazní kompozice Gideona Kleina, Johanna Sebastiana Bacha a Oliviera Messiaena v provedení předních českých hudebníků – houslisty Jana Mráčka, klarinetisty Irvina Venyše, klavíristy Martina Kasíka a violoncellisty Jiřího Bárty.
Právě Klein, jehož Ukolébavku si budou moci diváci koncertu vyslechnout, spadá do okruhu tzv. terezínských autorů. Narodil se roku 1919 v Přerově, působil jako pianista a korepetitor, v listopadu 1941 se dostal do Terezína, kde organizoval hudební život a zároveň pracoval na svém díle. V říjnu 1944 byl odsunut do Osvětimi, zahynul na počátku roku 1945.
Za bližší seznámení stojí také historie Messiaenova Kvartetu ke konci času. Vznikl roku 1941 v koncentračním táboře ve Zhořelci, kde byl také vězni 15. prosince poprvé odehrán. Koncertu se účastnily stovky spoluvězňů, několik měsíců poté byl Messiaen propuštěn a dožil se 83 let. Kvartet ke konci času patří k nejdůležitějším dílům tohoto francouzského skladatele a milovníka ptačího zpěvu.
Jan Mráček – housle
Irvin Venyš – klarinet
Martin Kasík – klavír
Jiří Bárta – violoncello
Program:
Gideon Klein – Ukolébavka
Johann Sebastian Bach – 5. violoncellová suita
Olivier Messiaen – Kvartet ke konci času