Datum / čas
7. 8. 2020
19:30 - 21:00
Místo konání
Státní zámek Vizovice
Kruh přátel hudby Vizovice Vás srdečně zve 7. srpna 2020 na koncert 53. Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby – SOUZVUK. Vystoupí: Anna Paulová – klarinet, Hedvika Mousa Bacha – harfa. Dva sólové nástroje i jejich zajímavé spojení v intimním prostoru zámecké kaple Panny Marie Matky dobré rady. Mimo předplatné. Předprodej vstupenek v papírnictví Pavelka a Informačním centru za 150 Kč.
Program:
Charles Bochsa et Louis Duport: Nocturne No. 1 pro klarinet a harfu
Béla Kovács: Hommage à J. S. Bach pro klarinet sólo
Franz Schubert: Ave Maria
Bedřich Smetana / Hanuš Trneček : Vltava – Fantasie pro harfu sólo, op.45
Jules Massenet: Meditation from “Thais“
Fanz Poenitz: Capriccio pro klarinet a harfu, op. 73
Béla Bartók: Rumunské tance
I. Jocul cu bâtă. Allegro Moderato
II. Brâul. Allegro
III. Pê-loc. Andante
IV. Buciumeana. Moderato
V. Román polka / Poarga Românească. Allegro
VI. Mărunțel. Allegro
Anna Paulová
začala hrát na klarinet v jedenácti letech u Karla Mezery. V patnácti letech vystoupila jako sólistka s Pražskou komorní filharmonií pod vedením Leoše Svárovského. Od roku 2009 studovala na Pražské konzervatoři u prof. Milana Poláka a prof. Ludmily Peterkové. Od roku 2010 docházela ke konzultacím k prof. Jiřímu Hlaváčovi na AMU v Praze. Od roku 2013 studovala na Akademii múzických umění v Praze v klarinetové třídě prof. Jiřího Hlaváče a prof. Vlastimila Mareše.
Pravidelně se zúčastňuje mistrovských kurzů (Philippe Berrod, Paul Meyer, Michel Lethiec, Sabine Meyer, Reiner Wehle, Karl Leister, Wenzel Fuchs, Michael Rusinek, Jan Jakub Bokun, Thomas Martin, Philippe Cuper, Charles Neidich). Zúčastnila se Pražských klarinetových dnů a Mezinárodního klarinetového festivalu v Žirovnici, Klarinetových kurzů Ludmily Peterkové, Mezinárodní letní akademie Praha-Vídeň- Budapešť ISA- Rakousko (Sharon Kam, Jiří Hlaváč, François Benda), Clarimania 2011-Wroclaw, kurzů na Conservatoire á rayonnement régional de Paris u Francka Ameta, Summer Campus 2013 Rostock- Německo (Shirley Brill), Dartington International Summer School 2014 – Anglie (Chen Halevi) a Akademie komorní hudby a Villa Musica Rheinland-Pfalz, Schloss Engers – Německo 2016 (Marie Luise Neunecker).
Studentka Akademie múzických umění v Praze na sebe upozorňovala od dětství na národních i mezinárodních soutěžích, kde získávala nejvyšší ocenění.
Je držitelkou řady cen z národních a mezinárodních soutěží. Dvakrát získala první cenu na celostátní soutěži ZUŠ (2006, 2009), 1. cenu na Soutěži Konzervatoře Plzeň (2009), 1. cenu na Soutěži konzervatoří v Ostravě, 1.cenu na mezinárodní klarinetové soutěži Marco Fiorindo v Turíně-Itálie (2009), 1.cenu na mezinárodní klarinetové soutěži v Kršku-Slovinsko, 1.cenu na mezinárodní klarinetové soutěži Markneukirchener Wettbewerb für junge Instrumentalisten – Německo, 1.cenu na Mezinárodní soutěži dechových dřevěných nástrojů ve Wroclawi -Polsko (2010), 2. cenu na soutěži Pro Bohemia v kategorii všech dechových dřevěných nástrojů, 1. cenu na mezinárodní klarinetové soutěži Giacomo Mensi v Breno- Itálie (2011), 3. cenu na mezinárodní klarinetové soutěži „Città di Carlino- Itálie (2011), 1. cenu na soutěži Yamaha Stipendium pro dřevěné dechové nástroje (2012) a stala se finalistkou soutěže pro mladé hudebníky Oldenburg-Německo (2013).
Největším úspěchem Anny Paulové je 2. cena a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2015, kde získala ještě řadu zvláštních cen, včetně Ceny Nadace Bohuslava Martinů, Ceny Nadace Gideona Kleina, Ceny Českých center a Ceny společnosti Mercedes Benz Česká republika pro nejúspěšnějšího českého účastníka celé soutěže, a 1. cena a titul laureáta na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů 2016, kde získala také Cenu Nadace Život Umělce pro nejúspěšnějšího účastníka soutěže.
V roce 2019 se zúčastnila mezinárodní soutěže ARD v Mnichově, kde se z 63 účastníků v prvním kole dostala až mezi 6 semifinalistů. V semifinálovém kole již byla jako žena sama.
Od sezóny 2011/2012 byla na Listině mladých umělců Nadace Českého hudebního fondu. V roce 2016 se stala stipendistkou Nadace Český hudební fond a zabývá se hudbu 20. a 21. století. Zaměřuje se na skladby českých skladatelů (Bohuslav Martinů, Karel Husa, Viktor Kalabis, Miloslav Ištvan, Vladimír Tichý, Lukáš Matoušek, Aleš Pavlorek).
Jako sólistka vystoupila s PKF- Prague Philharmonia, Talichovou komorní filharmonií, Státní filharmonií Brno, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Komorní filharmonií Pardubice, Severočeskou filharmonií Teplice, Moravskou filharmonií Olomouc, Moravským komorním orchestrem, Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře, Bon Art Orchestra, Hodonínským symfonickým orchestrem, Polskou komorní filharmonií Sopot, Orchestra Sinfonica Città di Grosseto, Inter>Camerata komorní orchestr Wroclaw, Moscow Chamber Orchestra „The Seasons“, Orquestra Cascais e Oeiras Portugal a Orchestra da Camera di Caserta.
Patří k vítězům konkurzu Zahraj si s Českou filharmonií a v červnu 2014 vystoupila jako sólistka s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.
V současné době spolupracuje s klavíristy Danielem Wiesnerem, Markem Kozákem a Lukášem Klánským. Vystoupila s Ivo Kahánkem, Janem Mráčkem, Lubomírem Brabcem, Kristinou Fialovou, Petrem Nouzovským a Markem Šedivým. Vystoupila na festivalech – Talentinum, Mladá Praha, Pražské klarinetové dny, Janáčkův máj, Klasika Viva, Svátky hudby v Praze, České kulturní slavnosti, Mladé pódium, Dvořákův Turnov a Sychrov, Smiřické svátky hudby, Novoměstské Slunohraní, Clarimania, Villa Musica, Vremena Goda, Autunno Musicale a Pražské jaro.
V červenci 2016 vystoupila v rámci festivalu Pražské klarinetové dny s klarinetistou Charlesem Neidichem. Společně hráli Koncert pro dva klarinety Es dur, op. 35 F. V. Kramáře.
Hedvika Mousa Bacha
je absolventkou Gymnázia Jana Nerudy s hudebním zaměřením (2004) u Hany Müllerové-Jouzové, Pražské konzervatoře (2006) a HAMU (2012) u doc. Jany Bouškové. Během svým studií se zúčastnila mistrovských kurzů u světoznámých harfistek I. Perrin a I. Moretti a M. Ch. Cleary V letech 2007-2008 byla na zahraniční stáži ve švýcarském Lausanne, kde studovala na Haute École de Musique u Chantal Mathieu.
V roce 1999 zvítězila v soutěži „Hudba na gymnáziu“ a v roce 2002 získala cenu Anny Hostomské na festivalu mladých interpretů „Preludium“ v Šumperku.
Hedvika Mousa Bacha se intenzivně věnuje komorní i sólové dráze a spolupracuje s mladými talentovanými umělci jako je sopranistka M. Mátlová, K. Janů, houslistka M. Růžková-Urbanová či violistka J. Hosprová, se kterými vystupuje na koncertních pódiích a hudebních festival jak v České republice, tak i v Německu, Francii, Švýcarsku a Maďarsku. V roce 2014 vyšlo její první CD „Beau Soir“. Skladby francouzských mistrů impresionismu a romantismu natočila společně s houslistkou M. Urbanovou .Vedle klasického žánru se zajímá i o českou soudobou a populární tvorbu. Je vyhledávanou interpretkou soudobých skladatelů, uvedla premiéry skladeb autorů např.: Z. Zahradníka, M. Müllera a L. Davida, M. Smolky. Byla přizvána ke společným projektům Lenky Dusilové, Beaty Hlavenkové, Ivy Bittové, Dary Rollins a Dana Bárty. Nedílnou součástí jejích aktivit je orchestrální a pedagogická činnost. Pravidelně spolupracuje s orchestry: Orchestr hl..m. Prahy FOK, Orchestr Berg, Talichova komorní filharmonie a Státní opera Praha. Od roku 2008 také vyučuje hru na harfu na ZUŠ Lounských v Praze. V letech 2009-2010 byla členkou Filharmonie Hradec Králové.