KZL – MISTERIOS DEL AMOR

nahrávám mapu....

Datum / čas
17. 7. 2020
19:30 - 21:00

Místo konání
Státní zámek Vizovice

Kategorie

Koupit vstupenky online


Kruh přátel hudby Vizovice Vás srdečně zve 17. července 2020 na koncert 53. Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby – MISTERIOS DEL AMOR. Vystoupí: Eliška Tesařová – zpěv, perkuse a kapeaala (Marian Friedl – kontrabas, Marta Kratochvílová – flétna, Jan Čižmář – kytara) Hudební odkaz sefardských židů. Předprodej vstupenek v papírnictví Pavelka a Informačním centru za 250 Kč.

V aranžích Jana Čižmáře umělci uvedou skladby španělských anonymů 14. – 19. století:
ME ESTAS MIRANDO
ADIO QUERIDA
VUESTROS OJOS TIENEN
LANCHAS PARA BAYLAR
SANTANYI
LA GALANA Y LA MAR
ALTA ES LA LUNA
NO HAY MAS FLANDES
CANARIOS
LA ROSA ENFLOREZE
MORENICA ME LLAMAN
MORENA

Slovo interpretů:
Jádrem programu nazvaného Misterios del Amor je hudební odkaz sefardských Židů, který je hlavním vyjadřovacím prostorem Elišky Tesařové. Postupně zazní písně, z nichž každá se jiným způsobem dotýká tématu lásky. Krom hluboce emotivních sefardských písní zazní také instrumentální hudba podobného náboje a inspirativnosti ze středomořské oblasti.
Sefardi jsou komunita španělských Židů, kteří byli ze Španělska definitivně vyhnáni roku 1492 jako výsledek dlouhé reconquisty. Od té doby putují Evropou a hledají místo k spočinutí, které nacházejí hojně ve středomořských zemích. Jejich písně a kultura v těchto oblastech jsou živé dodnes a inspirují hudebníky po celém světě k mnoha jedinečným zpracováním. Temperamentní písně jsou plné emocí, v melodiích a textech se odráží nejen touhy jednotlivců, ale zaslechneme v nich bolestné i nadějeplné tóny odkazující na pohnuté dějiny tohoto národa.
Program, který je v našem podání na pomezí žánrů – klasického, lidově-tradičního a jazzového, nabízí posluchačům útěchu, výlet od reality daleko do vzdálených nebo cizokrajných končin, zasnění se i výslednou katarzi. Písně již v době svého vzniku vycházely z bohaté tradice lidové hudby a byly doprovázeny tu loutnou, nebo jejím arabským předchůdcem – oudem, jindy vihuelou, bubínkem, tamburínou, nebo zněly jen tak v samotě noci. Ač jde formálně o světskou hudbu, jsou ve své podstatě tyto písně hluboce duchovní. Baladické texty nesou stopy utrpení svých tvůrců, jejichž jména odvál čas, ne tak jejich prožitky. Dochovaná hudba je emocionálně nabitá a hluboce osobní; ne však sentimentální, uslyšíme spíše hrdý povzdech než nářek. Dávné osobní zpovědi ve vyhrocených situacích (osudy žen a milenek, povzdechy z vězení) jsou i v dnešní době překvapivě blízké mnoha situacím, kdy láska a naděje je to jediné, co lidem ve svízelných situacích zbývá. Dále mohou zuřit války a konflikty, viry a nemoci, ale tímto koncertem si opět připomeneme, že pro lásku má smysl žít a za život z lásky má smysl bojovat. A pokud se láska tento večer dotkne srdcí všech přítomných, naše poslání bylo i tentokrát naplněno.

Recenzi tohoto programu z jeho uvedení v Mikulčicích si můžete přečíst na webu KlasikaPlus.cz:
https://www.klasikaplus.cz/reflexe-2/item/3073-tajemstvi-lasky-v-mikulcicich