2. ročník Tradic a řemesel na Valašsku

Procházka tradičními, ale i současnými řemesly, které neodmyslitelně patří k životu na Valašsku. To je hlavní téma akce pořádané NF Řemeslo pomáhá, MAS Vizovicko a Slušovicko a KC Vizovice, která se uskuteční v neděli 14. dubna od 9.00 do 17.00 hod. pro veřejnost a v pondělí 15. dubna potom pro školy.

Cílem je představit, jak se zde žilo, bydlelo, jaké tradice se dochovaly a na co pomalu zapomínáme. Abychom si uvědomili, jakou roli mělo a má Valašsko v našem regionu, vytvořili organizátoři koncept od již zapomínaných řemesel po současná.

Když se zamyslíte, co všechno spolu souvisí, mohou vznikat hezké a smysluplné věci. Postupně jsme se spojili s dalšími odborníky, řemeslníky a zástupci lidových řemesel. Podařilo se nám postavit základ pro tři sekce. První z nich s názvem „Řemeslná historie na Valašsku“, představí řemesla, jež pomalu vymírají, nemají své nástupce a tvoří naši historii. Mezi ně patří např. výroba Vizovického pečiva a jeho příběh, barvení kraslic podle starých receptur, stloukání píšťalek z březového proutí a další výrobky z něj, výroba keramiky a samozřejmě kovářské řemeslo. Druhá sekce nabídne tradiční řemeslnou výrobu zaměřenou jako je např. výroba dřevěných hraček, výroba kožených doplňků, obuvi, šicí dílna apod.

Ve třetí zóně na návštěvníky bude čekat mnoho dalších stanovišť. Dozví se spoustu nového, ale především si vše budou moci i vyzkoušet za dohledu zkušených řemeslníků, profesionálů, výrobců z oblasti stavebnictví. Současnost zastupují dovednosti jako práce se dřevem, ale nesmíme zapomenout ani na další stavební materiály. Pro ty zdatnější budou připravena odborná stanoviště, kde si bude možné postavit dům doslova za pár minut nebo vybudovat základ schodiště z opravdových cihel, položit střechu jako zruční tesaři a pokrývači, vyzkoušet klempířské řemeslo, ale také práci elektrikáře, topenáře, instalatéra. Na konci trasy si každý za odměnu zatočí kolem štěstí a dostane za svou práci odměnu. Mezi stanovišti bude také jedno netradiční, a to stanoviště zdravotníků a sociálních pracovnic, kde se dozvíte něco o jejich nenahraditelné práci.

„Podpora řemesel a zachování tradic jsou témata, kterým se dlouhodobě věnujeme, a proto jsme rádi, že můžeme být součástí této akce. Na druhém ročníku akce jsme se domluvili ihned po uzavření toho prvního. Díky velkému zájmu by byla škoda nepokračovat a nerozvíjet naši myšlenku dále. Věříme, že se to nejen dětem, ale i pedagogům bude líbit. Školám jsme vyhradili celé pondělí a chystáme pro ně i týmovou hru,“ svěřil se Pavel Elšík za MAS Vizovicko a Slušovicko.

Na všech stanovištích bude přítomen odborný personál. Opravdoví mistři v oboru, zástupci učilišť a odborných škol, jak pedagogové, tak studenti, učni, lidoví řemeslníci. Setkáte se s obory jako je obuvnictví, oděvnictví, stavebnictví, kovářství, elektrotechnika, stolařství, lidové řemeslnictví a o každém z nich se něco nového dozvíte a naučíte.

„Není nad to, když si každý může zkusit věci, ke kterým se ve škole nedostane. Na našich projektových dnech během roku vedeme žáky k tomu, aby neváhali vyzkoušet vše, co se jim nabízí. Jedině tak zjistí, co řemeslo obnáší, jedině tak budou moci být hrdi na to, že dokázali něco nového, užitečného a pro budoucnost nepostradatelného. Naše akce chápeme jako přípravu na duální vyučování, které nyní společností rezonuje stále častěji,“ sdělila nám Petra Benešová, ředitelka NF Řemeslo pomáhá.